Psikiyatri ve Psikoterapi

Psikiyatri ve psikoterapi hakkında her şey...

Çocuklarda Cinsel Eğitim

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin

cinsel_egitim1

Çocuklarda cinsel ilgilerin çok küçük yaşlarda başladığı Sigmund Freud tarafından ilk olarak ortaya kondu ve bize cinsel duygu ve eğilimlerin kişilik gelişiminde sandığımızdan da etkin ve önemli olduğunu gösterdi. Freud bununla da kalmadı, çocuklukta cinsel duygulara bağlı çatışmaların ve saplantıların ruhsal gelişmeyi yolundan saptırdığını da ruh çözümleme (psikanaliz) yöntemiyle kanıtladı.

Genellikle üç yaşında çocuklar, soru ve davranışlarıyla cinsel konulara ilgilerini belli ederler. İki, üç yaşında erkek çocuk, ortalıkta çıplak ya da donsuz gezer veya sıkılmadan pipisini eline alır, inceler. Cinsel konuda ilk karışmalarda bu sırada başlar. Anne çocuğa “ayıp, ayıp” diyerek kızabilir, hatta kimi evlerde gösterilen tepki öyle serttir ki çocuk suçunu kavrayamaz.

Ruhsal Gelişim Evreleri

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin

Freud’un libido kuramına göre libido belirli gelişim evrelerinde belirli beden bölgelerine daha çok yatırılır. Bu bölgeler önce ağız, dudaklar ve dil, sonra anüs ve kalın bağırs ak, daha sonra ise genital organlardır. Belirli yaş dilimlerinde, belirli dürtülerin yoğunlaşmasından yola çıkarak oral, anal ve genital dönemleri tanımlamıştır. Daha sonra gizil dönem, ardından da ergenlik dönemi gelmektedir. Çocuklarımızın hangi dönemlerde, hangi aşamalardan geçtiklerini bilmek; hem onları daha iyi anlamamızı, hem de iletişimimizi kolaylaştırmayı sağlamaktadır.

Çocukta Tuvalet Eğitimi

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin

Çocuğuma Tuvalet Eğitimini Nasıl Vereceğim?

tuvalet_egitimi_1 Tuvalet eğitimi, çocuğun sosyal gelişiminde önemli bir basamaktır. Her çocuğun tuvalet eğitimine hazır olma yaşı farklıdır. Tuvalet eğitimine erken başlamak ya da 4 yaş ve sonrasına bırakmak yanlış bir tutumdur.

Tuvalet eğitimine erken başlanmamalı­dır; çünkü çocuk yeterli kas kontrolünü kazanmış olsa da eğer yeterli zihinsel olgunluğa henüz ulaşmamış ise neyi niçin yaptığını anlayamaz. Bu da çocukta ters tepkiye yol açarak, eğitimi reddetmesine neden olabilir. Son derece önemli konular­dan biri de çocuğun bu eğitime duygusal olarak da hazır olmasıdır.

BİLGİLENDİRME

Bu site ruh sağlığı alanında insanlarımızı bilgilendirmek, eğitmek ve yardımcı olmak amacı ile hazırlanmıştır. Bu sitede size verilen bilgiler sizi tedavi amacına yönelik değildir. Bir sorununuz varsa öncelikle ruh sağlığı alanında çalışan uzman bir kişiye başvurmanızı öneririz.

Ziyaretçi Sayısı

01.11.2009 tarihinden itibaren gelen ziyaretçi sayısı
1920861
BugünBugün59
DünDün202
Bu HaftaBu Hafta59
Bu AyBu Ay6504
ToplamToplam1920861
Çevrimiçi Ziyaretçi: 6