Psikiyatri ve Psikoterapi

Psikiyatri ve psikoterapi hakkında her şey...

Psikoloji Nedir?

Kullanıcı Oyu: 4 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin değil
 

Psikoloji: İnsan ve hayvan davranışlarıyla ve bilişsel süreçleriyle ilgilenen bir bilim dalıdır. Psikologlar, Fen-Edebiyat fakültesinden 4 yıllık bir eğitim sonrası mezun olurlar.

Bu eğitimleri sonrasında insanların gündelik yaşam sorunlarına yönelik olarak ve yaşam kalitelerini artırmak amacıyla, bireyler, gruplar ve sosyal sistemler bağlamında, klinikler, eğitim merkezleri, işletmeler, adli kurumlar ve trafik gibi ortamlarda çalışarak danışmanlık hizmetleri verme, araştırma yapma, ölçme-değerlendirme ve psikometrik testleri uygulama çalışmalarında bulunurlar. Ayrıca ek eğitim alan klinik psikologlar uygun vakalara (her vakaya değil) psikoterapi uygulayabilir. Psikologların ilaç yazma yetki ve bilgileri yoktur. Psikoloji bu konumu ile daha çok “destek veren” birimdir.

Sonuç olarak ruh sağlığı hizmetlerinin sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesi için psikiyatristler ve psikologlar sorumluluk sınırları içerisinde birlikte çalışması gereken iki meslek gurubudur.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

BİLGİLENDİRME

Bu site ruh sağlığı alanında insanlarımızı bilgilendirmek, eğitmek ve yardımcı olmak amacı ile hazırlanmıştır. Bu sitede size verilen bilgiler sizi tedavi amacına yönelik değildir. Bir sorununuz varsa öncelikle ruh sağlığı alanında çalışan uzman bir kişiye başvurmanızı öneririz.

HAVA DURUMU

Ziyaretçi Sayısı

01.11.2009 tarihinden itibaren gelen ziyaretçi sayısı
1841165
BugünBugün15
DünDün166
Bu HaftaBu Hafta767
Bu AyBu Ay8127
ToplamToplam1841165
Çevrimiçi Ziyaretçi: 2