Psikiyatri ve Psikoterapi

Psikiyatri ve psikoterapi hakkında her şey...

Üye Giriş Formu

Antidepresan kullanımı 4 yılda yüzde 85 arttı

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil

ilac

Türkiye Psikiyatri Derneği Dış İlişkiler Sekreteri Dr. Halis Ulaş, sinir sistemi ilaç­lannın kullanım sıklığının sürekli arttığını belirterek, "2003'te 14 milyon 138 bin kutu antidepresan ilaç tüketilirken, 2007'de bu rakam 26 milyon 246 bine çıktı" dedi.

Antalya'da düzenlenen 13. Türkiye Psiki­yatri Derneği yıllık toplantısı ve bahar sempozyumunda konuşan Dr. Ulaş, Türki­ye'de sinir sistemi ilaçlannın kullanımının antibiyotik, kalp damar sistemi ve romatiz­mal ilaç grubundan sonra dördüncü sırada yer aldığını söyledi. Dr. Ulaş, "Psikiyatrik ilaç tüketimindeki bu önemli artışa, ilaç endüstrisinin tutundunna çalışmalannın yanı sıra Türkiye'deki psikiyatrist sayısı­nın yetersiz olması ve bu yüzden psikiyat­rist dışındaki hekimler tarafından uygun olmayan tanılara uygun olmayan ilaçlann reçetelenmesinin de çok önemli payı var­dır" diye konuştu.

Şizofreninin anahtarı okulda

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin

okul_sinif Dünyada her 100 kişiden birinin yakalanma ihtimali olan şizofre­ninin ilk fark edildiği yer okul. Çocuklarının öğretmenleri ve arka­daşlanyla iyi ilişkiler kuran aileler, çocuğun hastalığa yakalandı­ğını çok çabuk anlayabiliyor. Bu bilgiler, Avusturya'daki Inss­bruck Üniversitesi Psikiyatri Bölüm Başkan Yardımcısı ve Biyolo­jik Psikiyatri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Walter Fleischhacker'a ait. Fleischhacker, erkeklerde 15-25, kadınlarda 25-35 yaş arasında ortaya çıkan şizofreni hastalığının ilk fark edildiği yerin okul oldu­ğunu söyledi.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

BİLGİLENDİRME

Bu site ruh sağlığı alanında insanlarımızı bilgilendirmek, eğitmek ve yardımcı olmak amacı ile hazırlanmıştır. Bu sitede size verilen bilgiler sizi tedavi amacına yönelik değildir. Bir sorununuz varsa öncelikle ruh sağlığı alanında çalışan uzman bir kişiye başvurmanızı öneririz.

HAVA DURUMU

Ziyaretçi Sayısı

01.11.2009 tarihinden itibaren gelen ziyaretçi sayısı
1602742
BugünBugün342
DünDün344
Bu HaftaBu Hafta2164
Bu AyBu Ay11135
ToplamToplam1602742
Çevrimiçi Ziyaretçi: 9