Psikiyatri ve Psikoterapi

Psikiyatri ve psikoterapi hakkında her şey...

Psikoterapi Nedir?

Kullanıcı Oyu: 4 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin değil
 

Psikoterapi, başvuruda bulunan kişi ya da kişilerin (danışanların ya da ruh sağlığı bozukluğu olan hastaların), düşünsel çarpıtmalarının düzeltilmesi, çektikleri çökkünlük ve bunaltı gibi ruhsal sıkıntılarının ve duygusal acılarının giderilmesi, davranışsal işlev bozukluklarının onarılması ve baş etme becerilerinin artırılması için, bu konuda özel eğitim almış bir kişinin (terapistin) tek başına ya da özel eğitim almış kişilerin (terapistlerin) bir arada uyguladığı ve yöntemleri belirlenmiş olan, daha çok karşılıklı görüşmeye dayalı, kişiler arası bir etkileşim süreci olarak tanımlanabilir.

Özetle, insanların ruhsal sorunlarından kurtulmalarına ve kendilerini geliştirmelerine yardımcı olacak her türlü bilimsel insan etkileşimi yaklaşımı psikoterapi olarak görülebilir. Görüşme, oyunlaştırma, yansıtmalı yöntemler gibi yöntemler, sık kullanılan başlıca yöntemleridir.

Bütün psikoterapi yaklaşımları bir anlamda öğrenme yöntemleridir. Bütün psikoterapiler insanların değişmesini amaçlarlar. Onların daha değişik düşünmelerine, daha değişik duygular yaşamalarına ve daha değişik davranmalarına çalışırlar. Dolayısıyla psikoterapi gerçek bir öğrenme yaşantısıdır. Yeni bilgi ve becerileri öğrenmek ya da unutulmuş olanları yeniden öğrenmektir; nasıl öğrenileceğini öğrenmektir ya da yanlış öğrendiklerini yeniden öğrenmektir, bir anlamda bildiklerini de yeni bir bakış açısıyla öğrenmektir.

Bugün için yüzlerce psikoterapi yönteminin olduğundan söz edilmektedir.

PSİKOTERAPİ TÜRLERİ

I. HEKİMİN HASTAYA YAKLAŞIM BİÇİMİ VE TUTUMUNA GÖRE

A.   Bastırıcı (Suppressive)

B.   Destekleyici (Supportive)

C.   Derinliğine araştırıcı (Explorative)

II. RUHSAL BOZUKLUK ANLAYIŞI VE KURAMSAL ÇIKIŞ NOKTASINA GÖRE:

A. Psikodinamik temellere dayananlar:

a) Psikanaliz, Freud'un geliştirdiği psikanaliz ve bunun değiştirilmiş, uyarlanmış biçimleri

b) Freud'dan yöntemce büyük ayrılma göstermeyen fa­kat kuramsal açıdan ayrılıkları olan analiz okulları (Jung, Adler, Rank, Horney, Sullivan…)

c) Psikanalitik nesne ilişkileri kuramı (Klein, Fairbairn. Kernberg…), psikanalitik benlik (ego) psikolojisi (Hartmann, Rapaport, Erikson...), psikanalitik özbenlik (kendilik) psikolojisi (Kohut..)

B. Öğrenme ilkelerine dayanan davranışçı, bilişsel psikopatoloji, bilgi işlemleme, sosyal psikoloji ilkelerine dayanan psikoterapi türleri:

a) Sistematik duyarsızlaştırma (Wolpe…), alıştırma, itici koşullama, olumlu pekiştirme ve söndürme vb.

b) Bilişsel (Kognitif)-Davranışçı Terapi (Beck…)

c) Düşünsel Duygulanımcı Davranış Terapisi (Ellis…)

C. Varoluşçu ve görüngü-bilimsel temellere dayananlar (Binswanger, Minkowski, Frankl, Strauss...)

III. SAĞALTIM DURUMUNUN BİÇİMİ VE YAPISINA GÖRE

A) Bireysel psikoterapi

B) Grup psikoterapisi

C) Psikodrama

D) Oyun Psikoterapisi

G) Aile Psikoterapisi

 

Kaynaklar:

1- Köroğlu E. Türkçapar H. “Psikoterapi Yöntemleri Kuramlar ve Uygulama Yönergeleri”

2- Özrütk M.O. Uluşahin A.  “Ruh Sağlığı ve Bozuklukları” adlı kitaplardan uyarlanmıştır

Yorumlar  

#1 ayse 15-12-2012 21:44
Şizofrenlerin gittiği Bursa'da rehabilite merkezi var mı? Ben kardeşimi götürdüm ram kabul etmediği için götüremiyorum. Bunların psikolojik destek aldığı hastanelerden başka eğitim kurumu yok mu?
#2 Uzm. Dr. Mustafa CANBAZOĞLU 19-12-2012 13:06
Merhaba,
Özellikle Şizofreni hastalarının rehabilitasyonu , eğitimi ve tedavilerinin takibi yapılması için Sağlık Bakanlığı bünyesinde Toplum Ruh Sağlığı Merkezleri kurulmuştur. Bursa da şu an bu merkezden iki tane verdır. Biri Bursa Çekirge Devlet Hastanesi bünyesine diğeri ise Bursa Gemlik Devlet Hastanesi bünyesinde bulunmaktadır. Kardeşinizi bu merkezlerden birine götürmenizi öneririz.
Saygılarımızla.
#3 fatih yoldas 04-07-2013 23:47
Merhaba, ben yaklaşık 6 aydır anksiyete problemi yaşıyorum. Ancak bunun bilincinde olalı 2 ay oldu. İlaç tedavisini reddediyorum. Psikoterapiyle etkin bir tedavi gerçekleştirile bilir mi?
#4 Uzm. Dr. Mustafa CANBAZOĞLU 07-07-2013 10:41
Evet, sadece psikoterapi ile anksiyete bozukluğu tedavisi yapılması mümkündür. Ancak bunun ne tür bir anksiyete bozukluğu olduğu da çok önemlidir. Bunun için psikoterapi tedavisi (özellikle Bilişsel Davranışçı Psikoterapi) de yapan bir psikiyatri uzmanına gitmenizi öneririm.
Saygılarımla.
#5 Yasemin 13-10-2014 19:58
Slm doktor bey Antisosyal kişilik bozuklugu için nasıl bi yöntem izlememiz gerekiyo hangi psikoterapiste gidelim
#6 kürşat 15-04-2015 10:15
12 yıldır yaygın anksiyete bozukluğu hastasıyım,7 yıldır antidepresan fayda etmiyor,ne yapmalıyım?
Cevabınız içiniz şimdiden sağ olun.
#7 Uzm. Dr. Mustafa CANBAZOĞLU 15-04-2015 18:54
Merhaba,
Daha önce psikoterapi desteği aldınız mı bilmiyorum ama eğer almadıysanız dize önerim psikoterapi desteği almanız. Özellikle Bilişsel Davranışı Psikoterapi veya Metakognitif Psikoterapi yöntemlerini size öneririm.
Saygılarımla.

Yorum yapma yetkiniz yoktur.

BİLGİLENDİRME

Bu site ruh sağlığı alanında insanlarımızı bilgilendirmek, eğitmek ve yardımcı olmak amacı ile hazırlanmıştır. Bu sitede size verilen bilgiler sizi tedavi amacına yönelik değildir. Bir sorununuz varsa öncelikle ruh sağlığı alanında çalışan uzman bir kişiye başvurmanızı öneririz.

Ziyaretçi Sayısı

01.11.2009 tarihinden itibaren gelen ziyaretçi sayısı
1920876
BugünBugün74
DünDün202
Bu HaftaBu Hafta74
Bu AyBu Ay6519
ToplamToplam1920876
Çevrimiçi Ziyaretçi: 3