Psikiyatri ve Psikoterapi

Psikiyatri ve psikoterapi hakkında her şey...

Depresyon

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Depresyon Nedir?

depresyon_1Depresyon, kendine özgü belirtileri olan, çok iyi tanımlanmış ciddi ve ciddiye alınması gereken bir hastalıktır. Herkes yaşamının bir döneminde hüzün, keder, mutsuzluk gibi duygulanımlar yaşayabilir. Bunlar genellikle yaşanan olaylarla ilişkili ve geçicidir. Oysa bazen bu duygulanımlar daha aşırı boyutlarda ve daha uzun süre yaşanırlar. Hatta bazen buna yol açabilecek belirgin bir neden de yoktur veya neden vardır ama gösterilen duygusal tepkinin süresi ve yoğunluğu beklenenden fazladır. Artık bu duygulanımlar yaşamla, kendimizle, çevremizle ilişkimizi bozmaya başlamıştır.

Depresyon en az 2 haftadır devam eden ve kişinin hayatını olumsuz şekilde etkileyen mutsuzluk, hayattan keyif almama ve çökkün duygu durumu halidir. Değersizlik, aşırı suçluluk, yalnızlık, üzüntü ve ümitsizlik duyguları ile öne çıkar. Depresyondaki kişide intihar düşünceleri de olabilir. Bu şikâyetler nedeniyle kişinin iş, özel ve sosyal yaşamı olumsuz etkilenmekte ve bu alanlardaki işlevselliği bozulmaktadır.

Depresyonun Belirtileri Nelerdir ve Kendimizde Depresyon Olup Olmadığını Nasıl Anlayabiliriz?

 1. Kendinizi, bir süredir hemen her gün (en az 2 hafta), yaklaşık gün boyu süren bir biçimde üzgün, kederli, morali bozuk, mutsuz, dertli, çaresiz, sıkıntılı, zavallı, neşesiz, sinirli, çökkün, boşluktaymış gibi v.b. olarak tanımlıyor ve hissediyorsanız.
 2. Eskiden zevk aldığınız etkinliklerin çoğuna karşı ilginizde azalma varsa veya artık bunlardan eskisi gibi zevk almıyorsanız.
 3. İştahınızda azalma veya artma varsa ve istemediğiniz halde kilo veriyor veya alıyorsanız.
 4. Hemen her gün uykusuzluk çekiyorsanız ya da aşırı uyuyorsanız, uykuya dalmakta güçlük çekiyor veya sabahları istemediğiniz halde erken uyanıyor veya gece sık sık uyanıyorsanız.
 5. Eskiye göre çok daha uzun süre uymanıza rağmen kendinizi yorgun hissediyorsanız.
 6. Hemen her gün yakınlarınızın da fark ettiği şekilde konuşmanızda, düşüncelerinizde ve davranışlarınızda bir yavaşlamadan yakınıyorsanız. Karar vermekte, etkinliklere başlamakta ve sürdürmekte güçlük çekiyorsanız.
 7. Yorgunluk, bitkinlik ve enerji kaybınız olduğunu hissediyorsanız.
 8. Cinsel isteğiniz azalmışsa.
 9. Bedeninizde nedeni bulunamayan ağrılar, nefes darlığı, yorgunluk, baş dönmesi, mide ve barsaklarda gaz, ishal-kabızlık dönemleri gibi yakınmalarınız varsa.
 10. Değersizlik, kendini beğenmeme veya küçük görme, kendini kınama, suçlama ya da suçluluk duyguları sizi rahatsız ediyorsa.
 11. Düşüncelerinizi belli bir konuya yoğunlaştırmakta güçlük çekiyor veya zihninizin karmaşık olduğunu hissediyorsanız, en basit konuda bile karar vermekte güçlük çekiyorsanız.
 12. Yineleyen biçimde “ölsem de kurtulsam” diye düşünüyorsanız veya aklınıza intihar düşünceleri takılıyor veya intihar planları yapıyorsanız.

Bunlardan birkaçı sizde varsa Depresyonda olma olasılığınız çok yüksektir. Bu saydığımız belirtiler de aslında depresyonun temel belirtileridir.

Depresyon durumunuzu test etmek için buraya tıklayın.

Depresyonun Başlıca Nedenleri Nelerdir?

 1. Kalıtsal yatkınlık
 2. Kişilik yapısı
 3. Olumsuz yaşam olayları ile karşılaşma
 4. Büyük üzüntülere neden olabilecek kayıplar ve yas
 5. İş yaşamı sorunları
 6. Evlilik ve aile içi sorunlar
 7. Hamilelik, doğum ve lohusalık süreci
 8. Fazla alkol kullanımı
 9. Bazı hastalıklar (Kanser, Multipl Skleroz, Sara, Parkinson Hast., AİDS vb.)
 10. Bazı ilaçlar (kalp, tansiyon ve migren ilaçları)
 11. Menopoz ve Andropoz dönemi
 12. Mevsim değişiklikleri
 13. Ülke ve şehir değiştirme, yeni yaşam koşulları

Depresyon Ne Sıklıkta Görülür?

depresyon_3Depresif insan kendisini yalnız ve çaresiz hisseder. Oysa tüm insanların yaklaşık beşte biri yaşamları boyunca en az bir kez depresyon geçirirler. Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre herhangi bir anda dünyada 100 milyon insan depresyondadır. Yapılan çalışmalarda majör depresyonun hayat boyu görülme sıklığı erkekler için her 100 kişide 2 ila 12 arasında; kadınlar için ise her 100 kişide 5 ila 26 arasında bulunmuştur. Türkiye Ruh Sağlığı Profili Çalışması’nda 12 aylık depresif nöbet yaygınlığı kadınlarda % 5,4, erkeklerde % 2,3, tüm nüfusta % 4,0 olarak verilmektedir. Görüldüğü gibi, depresyon oldukça sık görülen bir durumdur ve kadınlarda iki kat daha fazladır.

Depresyonda Cinsiyet Farklılığı Nasıl Açıklanabilir?

Kadınlarda depresyonun erkeklere göre iki kat fazla olması erkeklerin belirtilerini, alkol kullanımı, değişik eylemlerle dışa vurum davranışları şeklinde ifade etmesi, kadınların bu olanakları kullanamamaları, aynı stres etkeni karşısında daha yoğun belirtiler göstermesi biçiminde açıklanmaktadır. Diğer önemli bir açıklama da hormonal nedenler ve geleneksel kadın rolü ile ilgilidir. Ayrıca kadınlarda gebelik, doğum, premenstrüel dönem gibi biyolojik ve psikolojik olarak depresyona yatkınlık yaratan ek özellikler vardır. Cinsel ve fiziksel istismar da kadınları daha çok etkilemektedir.

Depresyon Tanısı Nasıl Konur?

Depresyon tanısı konmadan önce mutlaka bir hekim tarafından muayene edilmeniz ve ayrıntılı bir hastalık hikâyenizin alınması şarttır. Depresyon tanısı koyabilmek için anlatılan belirtilerin tamamının bulunması gerekmez. Yukarıdaki belirtilerden bir kısmı var ve işlevselliği bozacak kadar ağır ise ve başka nedenlere bağlanamıyorsa tanı konur.

Depresyon Tedavisi Nasıl Olmaktadır?

depresyon_2Depresyon tedaviye çok iyi yanıt veren ve sonunda tam olarak iyileşebilen bir hastalıktır. Oysa depresyon geçirenlerin çoğu durumlarının tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu düşünmezler ve bu nedenle tedavi arayışı içine girmezler. Özellikle bizim toplumumuzda depresyon büyük oranda tedavi gerektiren bir hastalık olarak değerlendirilmez; sanki normal bir yaşam biçimi, kader veya kişilik özellikleri gibi görülür. Oysa depresyonda tedavi yardımı almak için, soğuk algınlığında olduğundan çok daha fazla neden vardır. Depresyon, ne bir akıl hastalığı ne de utanılacak bir durumdur.

Depresyon tedavisinin temelinde Antidepresan ilaçlar bulunur. İlaç tedavisi yanında psikoterapi uygulanması tedavi başarısını arttırabilir. Depresyonu olan kişilerde etkinliği kanıtlanmış ve başarı ile uygulanabilen psikoterapi yöntemi Bilişsel-Davranışçı Psikoterapidir. Antidepresan ilaç tedavisinin en az 6 ay sürdürülmesi uygundur. Bu ilaçlar kişinin sosyal yaşamını etkilemeksizin depresyonu tedavi eder. İlaç tedavisini erken kesilmesi hastalığın tekrar nüks etme riskini arttırmaktadır.

Birçok insanın kafasında Antidepresan ilaçlarla ilgili özellikle şu sorular vardır:

 1. Bu ilaçlar üzerimde ağırlık yapar mı, beni uyuşturur mu?
 2. Bu ilaçları alırsam okula/işe gidebilir miyim?
 3. Sosyal yaşamımı sürdürebilir miyim?
 4. Bu ilaçlar bağımlılık yapar mı, vücudum buna alışır mı?
 5. Çok yan etkisi var mı?
 6. İlacı bıraktığımda daha mı kötü olurum?

Antidepresan ilaçlar uyuşturucu değildirler, alışkanlık ya da bağımlılık yapmazlar. Özellikle yeni grup ilaçlar sosyal yaşamı etkilemeksizin depresyonu tedavi ederler. Bazen bu ilaçlarla tedaviye başladığımız ilk 5 günü veya 1 haftası içinde bulantı, baş dönmesi, esneme isteği v.b. yan etkiler olabilir. İlacı bıraktığınızda daha kötü olma gibi bir durum söz konusu değildir. Bazı antidepresan ilaçların bırakılması sırasında “çekilme belirtileri” dediğimiz belirtiler olabilir ve bu da bize hafif bir rahatsızlık verebilir. Bu durum çoğunlukla 1-2 hafta içinde geçer. Uzman doktor denetiminde kullanılan antidepresan ilacın hemen hiçbir riski yoktur.

Depresyon ile Mücadele İçin Bazı İpuçları:

 1. Depresyon tanısı almışsanız, mutlaka konunun uzmanı olan bir profesyonele (Psikiyatri uzmanı) danışın.
 2. Depresyon ve başa çıkma yöntemleri konusunda mümkün olduğunca bilgilenin.
 3. Fiziksel ve sosyal çevrenizi ihtiyaçlarınız doğrultusunda yeniden düzenleyin. Olumsuz uyaranları ortadan kaldırın, olumlu ve destekleyici uyaranları eklemeye çalışın.
 4. Yatma, kalkma ve uyku alışkanlıklarınızı düzenlemeye çalışın.
 5. Bağışıklık sisteminizin güçlenmesi çok önemlidir. Bunun için beşlenmenize dikkat edin. Doğal besinler dışındaki yiyecek ve içeceklerden uzak durun.
 6. Kafeinli içeceklere, alkollü içeceklere, uyuşturucu ve sakinleştirici haplara güçlü bir istek duyabilirsiniz. Bunlardan mutlaka uzak durmalısınız.
 7. Bir şeylerle meşgul olmaya ve çalışmaya gayret edin. Kendinizi bir yerlerde kapatmak, çalışmayarak meşguliyetsiz kalarak ve içinize kapanıp saklanmak, depresyonu arttıracaktır.
 8. İlaç tedavisinin en az 6 ay kadar süreceğini aklınızda tutun. İlaç tedavisi süresince düzenli kullanmanız ve ilk başlarda olası yan etkilere katlanmanız gerektiğini unutmayın.
 9. İlaç tedavilerinin etkilerinin çoğu zaman 2-3 haftadan sonra ortaya çıktığını aklınızda tutun.
 10. Depresyon çoğu zaman kişinin kendi kendine yenebileceği bir durum değildir. Bu sebeple “ilaçlar bağımlılık yapar, kullanma, kendi kendinin doktoru ol” gibi önerilerde bulunmayın ve bu tür önerilerde bulunanlara da itibar etmeyin. Depresyon ilaçlarının bağımlılık yapmadığını bilin ve bu konuda doktorunuza danışın.

Diğer tüm hastalıklar çeşitli yakınma ve belirtilerle kişinin kendini iyi hissetmemesine neden olurken, depresyonda, hastalığın kendisi başlı başına mutsuzluk, umutsuzluk ve kendini iyi hissetmeme halidir. Bu yanıyla depresyon, diğer hastalıklardan ne daha az önemsiz ne de daha az ciddidir. Kişinin hüzün ve umutsuzlukla dolan yaşamı en az kırık bir kol kadar engelleyici ve hatta çoğu kez ondan daha can sıkıcıdır. Kırık kola gösterdiğiniz önem ve ilgiyi asla kendinizden esirgemeyin. Umutsuzluk hastalığın kendisi olduğunda, umutsuzluğunuzu paylaşmak iyiliğe giden yolun ilk adımı olacaktır.

Aşağıdaki videoda Dünya Sağlık Örgütü'nün Depresyonla ilgili hazırladığı "Kara Köpek" isimli sunumu izleyebilirsiniz. Bu videoda Major Depresyon çok güzel bir şekilde anlatılmış ve böyle bir durumda ne yapılması gerektiği konusunda da bilgiler verilmektedir. Videoyu izlemenizi tavsie ediyorum.

Yorumlar  

#1 gulay ozturk 02-01-2013 09:58
Meraba hocam zannedersem bende majör depresyon hali mevcut. Son bir aydır surekli kafamın içi süreklı dolu. Hiç bı neden yokken kendimi bağıra bağıra ağlarken buluyorum. Sürekli yorgunum, elimi dahi oynatacak gücüm yok. Uykuya daldığımda ya kabus görüyorum yada gecenin bi vakti uyanıp bir daha uyuyamıyorum. Bir an kendıme geçecek dıye telkın verıyorum, aglamıyacaksın dıyorum. İki dakika geçmeden kendimi aglarken buluyorum. Yemek canım istemıyo. Zihnim sürekli meşgul, süphecilik ve paranoya yapıp kafamda kuruyorum. Buda zihnimi sürekli meşgül edıyo. Yardım istiyorum..
#2 Uzm. Dr. Mustafa CANBAZOĞLU 04-01-2013 23:32
Gülay Hanım geçmiş olsun,
Size önerim bir an önce bir psikiyatri hekimine başvurmanızdır. Unutmayın depresyon tedavi edilebilir bir hastalıktır ve tedavi ile tüm bu şikayetleriniz iyileşebilir. Umutsuzluk hastalığın kendisi olduğunda, umutsuzluğunuzu paylaşmak iyiliğe giden yolun ilk adımı olacaktır.
#3 Gulay Ozturk 05-01-2013 02:04
Hocam cok tsekkur ederm. doktora gıttım. anti depresan ılac verdi. umarım ıyı olucam. ılgı ve alakanız ıçın çok sağolun..
#4 rabia 15-02-2013 21:21
6 yıldır panik atak hastasıyım, kullanmadıgım ilaç kalmadı ve gecmıyo. Çok kötüyüm lütfen baş ağrım cok fazla hocam yardım edin. nasıl size ulaşabilirim?
#5 Uzm. Dr. Mustafa CANBAZOĞLU 26-02-2013 14:07
Alıntılandı rabia:
6 yıldır panik atak hastasıyım, kullanmadıgım ilaç kalmadı ve gecmıyo. Çok kötüyüm lütfen baş ağrım cok fazla hocam yardım edin. nasıl size ulaşabilirim?

Merhaba Rabia Hanım,
Sitenin "İletişim" bölümünden bize ulaşabilirsiniz . Buradan yaşadığınız şehri ve telefon numaranızı gönderirseniz sizi arayabiliriz.
Saygılarımla.
#6 özlem 07-03-2013 05:31
hocam uzun süredir kendimi kötü hissediyorum depresyonun belirtilerini okudun hepsi mevcut bende dışarıya dahi çıkamıyorum hep bi kuşku içindeyim lütfen yardımcı olun..
#7 Uzm. Dr. Mustafa CANBAZOĞLU 17-03-2013 16:44
Size önerim bir an önce bir Psikiyatri uzmanına gidip yardım alın. Unutmayın ki Major Depresyon tedavi edilebilir bir hastalıktır!
Saygılarımla.
#8 Berkay 18-05-2013 07:15
merhaba!

ben 17 yaşındayım. yaklaşık olarak 9-10 ay önce bana major depresyon tanısı konuldu. 3-4 ay gibi bir süre ağır dozlarda prozac kullandım. herhangi bir etkisi olmadığına dair sizi temin ederim. daha sonra kendi kendime -azaltarak- bıraktım. ihtiyacım yoktu. alsam da almasam da hissizlik ve boşluklar arasındaydım hep. başta görüştüğüm psikiyatrist haricinde 8 psikoloji uzmanıyla daha görüştüm (psikolog, psikoterapist vs.), fakat sonuç hep aynıydı. insanları sebepsiz yere öldürmek, intihar etmek ya da sessizce ölümü beklemek arasında sürekli olarak gidip geliyorum. uyuşturucu deneyimim olmuştu fakat bana hitap etmediği için bir daha kullanmadım.

10 aydır bir neden arıyorum, beni bu hale getirebilecek bir neden. yok efendim, hafızam paslanmış. sizden yardım istemiyorum yanlış anlamayın. sorunumu kimse anlamadı, belki siz anlarsınız diye yazıyorum. kahve ve sigara bağımlısıyım. birisi olmadan diğerini tercih etmek istemiyorum. bu ruh haline alıştım artık, yalnızlığı benimsedim. şimdiden sonra beni kurtarsalar da tekrar okula dönebilir miyim ya da bir işe başlayabilir miyim inanın bilemiyorum.
1-2 ipucu yeterli olur benim için, teşekkürler!
#9 Uzm. Dr. Mustafa CANBAZOĞLU 19-05-2013 14:29
Öncelikle geçmiş olsun demek istiyorum. Sizin ızdırabınızı ve sıkıntınızı çok iyi anlıyorum. Ancak daha önce sadece Prozac kullandığınızı belirtmişsiniz. Depresyon tedavisi için Prozak dışında başka bir çok alternatif ilaç var. Belki Prozac ilacı size iyi gelmemiş olabilir bundan dolayı başka ilaçların kullanılması gerekir. Size iyi gelebilecek muhakkak bir tedavi vardır. Hemen tedavi olmaktan vazgeçmeyin. Gerekirse başka bir psikiyatriste gidin veya psikiyari kliniğinde yatarak tedavi olmayı deneyin. Unutmayın ki umutsuzluk hastalığın kendisi olduğunda, umutsuzluğunuzu paylaşmak iyiliğe giden yolun ilk adımı olacaktır.
Saygılarımla.
#10 leyla 02-07-2013 11:30
Merhaba, ablamdan bahsetmek istiyorum, kendisi bana ve anneme hayatı zindan ediyor. Her şeyden beni suçlu buluyor ve benden nefret ediyor. İnsanlara karşı kendisini hep kötülediği için artık kimse onunla konuşmak istemiyor, yaşadığı her olumsuz olayda bana nefreti daha çok artıyor. Hatta benim azmimi kıskandığı için bana yanlış şeyler yapmasından korkuyorum. Yaklaşık 1 yıldır bu durum iyice arttı, ne yapacağımı nasıl davranacağımı artık bilmiyorum. Antidepresan ilacı kullanıyodu fakat bıraktı hiç bi faydası olmadı aksine dahada hırçınlaştı ne yapmam gerektiğini ve nasıl davranmam gerektiğini öğrenebilirmiyim?
TEŞEKKÜRLER..
#11 Uzm. Dr. Mustafa CANBAZOĞLU 07-07-2013 10:32
Merhaba,
Ablanızın sorununu onunla psikiyatrik bir görüşme yapmadan söylemek mümkün değildir. Ancak anlattıklarınız dan anladığım kadarı ile ablanızın çözülmemiş rekabet çatışmalarının var olduğu gibi duruyor. Bu davranışlarının altında ayrıca bazı kişilik sorunlarının da olması muhtemeldir. Size önerim ablanızı düzenli olarak bir psikiyatri hekimine götürmeniz ve gerekirse psikoterapi desteği de almasını sağlamanızdır.
Saygılarımla.
#12 ugur 19-08-2013 07:21
Merhaba.. 1 aydir bu saatlere kadar sabahliyorum.. uyuyamiyorum bur turlu cunku sorunlarim sikintilarim beynimi kemiriyor.. sorun ve sikintilarim ailevi boyutlarida var.. liseyi bitirmedigim icin cok pismanim sevdigim kizi babasi vermedi komik aslinda :) ama bu uzdu beni kardesim uyusturucu kullandigini babasi ogrenmis ilerde sana sikinti olur kizim demis. Yine yok :( ve ozel sektorde calistigim icin garanti bi isi yok demis. :( ve ayrilmak zorunda kaldik. Mucize gerekli tabi.. :( kariyet is itibari ticaret ne bilim is guc iste farkli isler dusunuyorum.. belirsiz bir seviyeye gelip sevdigim kizi almak istiyorum.. ve bide kizin ailensinde varlikli zengin olanlar etrafdan duydum.. cok kucumsemisler.. kucumsediler.. psikolojim bozuldu.. biraeyler yapmaya calisiyorum is konusunda saglikli dusunemiyorum.. ya olmazsa kotu olucak ben yapamam gibi dusuncelere kapiliyorum.. bu dusuncelerim icin ailemin destegine ihtiyacim var.. cesarete ihtiyacim var.. ama iyice hevesimi kiriyolar.. en iyisi otur ugur sen birsey olmaz yapamazsin nasibin kismetin yok cek git buralardan gibi dusuncelere kapiliyorum.. cesaret fikir mutluluk keyif vere bilecek hep pozitf dusune bilecegim bir ilac
#13 Uzm. Dr. Mustafa CANBAZOĞLU 24-08-2013 01:23
Size önerim bir psikiyatri hekimine gitmeniz ve gerekirse bir yardım almanızdır. Zaman zaman herkes kendisini çaaresiz hissetmiştir. Ama alacağınız uygun bir tedavi veya psikoterapi desteği ile bu sorunların üstesinden gelebilirsiniz.
Saygılarımla.
#14 jale ös 21-09-2013 22:45
birileri nasılsın iyimisin dediğinde iyiyiim demek zoruma gidiyor aglıcak gibbi oluyorm mutlu insanlardan uzak duruyorum kendimmi ezik hissediyorum konuşmayı sevmiyorum artık yüzüm hep asık.....
#15 Uzm. Dr. Mustafa CANBAZOĞLU 30-11-2014 14:01
Jale hanım Major Depresyonu çok güzel tarif etmişsiniz.
#16 özgür33 11-01-2015 03:19
İyi geceler hocam ben 6 aydir depresyondayim ilaçlarin yan etkilerinden ve kullanan bireylerin yorumlarıni okudum ve korktugum için psikiyatri uzmanina gitmedim sizce beyni uyusturdugu ve insani duyarsizlastird igi doğru mu hocam ve son olarak depresyona girenlerin yorumlar ini okudum ve tamamen iyileşen goremedim hocam yıllarca antidepresan kullanıp da depresyondan kurtulamayanlar varmis buda bni korkutuyor bian omur boyu hep boyle kalacakmisim gibi hissediyorum sadece ilaç tedavisi geçirir mi hocam saygilar
#17 özgür33 11-01-2015 03:24
Hocam yillarca ilaç kullanup depresyondan kurtulamayan insanlar varmis sizce bu doğru mudur
#18 Uzm. Dr. Mustafa CANBAZOĞLU 11-01-2015 22:40
Merhaba Özgür bey,
Depresyon tedavi ile tamamen iyileşebilen bir ruhsal hastalıktır. Depresyon tedavisi için verilen ilaçlar insanı uyuşturmaz ve duyarsız yapmaz. Bu ilaçlar tam tersi insanı daha canlı ve işlerini daha iyi yapabilmesi için verilir. İlk 1-2 hafta ilaçların bazı yan etkileri olabilir ama bunlar geçicidir. Tedavi olmayı ne kadar çok geciktirirsen bu hastalığnın iyileşme şansını geciktirmiş ve azaltmış olursun. Bazen depresyon hastalığı müzmin (kronik) hale dönüşebilir. Bu gibi durumlarda daha uzun süre tedavi olmak gerekebilir. İnternete genelde tam iyileşemeyen kişiler yazarlar. Bundan dolayı sadece internette yazılanlara bakarak moralini daha da bozma ve bir an önce bir psikiyatri uzmanına git ve tedavi ol. Ayrıca ilaç tedavisinin yanında psikoterapi desteği de alabilirsiniz.
Saygılarımla.
#19 emine02 10-10-2015 13:18
Mrhba hocam ben psikaytri ilaclari kulllaniyorum ama cocuk istiyorum ilaclar zarar verirmi acaba gebe kalsam
#20 Uzm. Dr. Mustafa CANBAZOĞLU 11-10-2015 13:10
Merhaba,
Kullandığınız psikiyatri ilaçları neler olduğunu bilmeden kesin bir şey söylemek mümkün değildir. Bazı psikiyatri ilaçları gebelikte de kullanılabilir. Bazılarının da gebelikte kullanılması kesinlikle önerilmez. Bu konuda daha doğru bilgiyi ilaçları veren doktorunuzdan alabilirsiniz.
Saygılarımla.

Yorum yapma yetkiniz yoktur.

BİLGİLENDİRME

Bu site ruh sağlığı alanında insanlarımızı bilgilendirmek, eğitmek ve yardımcı olmak amacı ile hazırlanmıştır. Bu sitede size verilen bilgiler sizi tedavi amacına yönelik değildir. Bir sorununuz varsa öncelikle ruh sağlığı alanında çalışan uzman bir kişiye başvurmanızı öneririz.

Ziyaretçi Sayısı

01.11.2009 tarihinden itibaren gelen ziyaretçi sayısı
1927513
BugünBugün26
DünDün262
Bu HaftaBu Hafta1271
Bu AyBu Ay5023
ToplamToplam1927513
Çevrimiçi Ziyaretçi: 4